Atopowe zapalenie skóry, które nazywane jest również AZS lub egzemą to przewlekła oraz nawrotowa choroba zapalna skóry. Jak wspomniano ma ona tendencje do zaostrzania objawów oraz przejścia w okres remisji. W przypadku AZS właściwa diagnostyka oraz identyfikacja czynników nasilających dolegliwości jest niezwykle istotna, ponieważ nie tylko pomaga łagodzić objawy, ale również wydłuża okresy bezobjawowe i ogranicza ryzyko ich ponownego występowania.    

Atopowe zapalenie skóry

AZS to choroba, która przede wszystkim dotyka dzieci. Może się ona ujawniać bardzo wcześnie, ponieważ już nawet w pierwszych miesiącach życia dziecka.   

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Jednoznaczne przyczyny AZS nie zostały do tej pory zidentyfikowane, choć wskazywane są czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby. Przyjmuje się zatem, ze AZS jest wynikiem współistnienia uwarunkowań genetycznych, negatywnego wpływu środowiskowego oraz czynników o charakterze immunologicznym. Ponadto, choroba ujawnia się w przypadku pacjentów, u których stwierdza się defekt bariery skórnej.

Podłoże genetyczne AZS      

Rozwój atopowego zapalenia skóry jest skorelowany z mutacjami dotyczącymi genów, które są odpowiedzialne za czynniki związane z przebiegiem procesach zapalnych oraz sprzyjają rozwojowi między innymi: łuszczycy, astmy czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Czynniki środowiskowe wpływające na rozwój AZS

Wśród czynników, które wpływają na rozwój tej choroby wymienić należy przede wszystkim wzrost zanieczyszczenia powietrza oraz pojawianie się alergenów. Ponadto, ryzyko występowania AZS zwiększają przebyte zakażenia oraz przewlekły stres. Negatywny wpływ na stan skóry ma również zbyt wysoka oraz za niska temperatura oraz niekorzystna wilgotność powietrza.   

Nieprawidłowa budowa naskórka

Zaburzenia fizjologicznej bariery skóry, w tym głównie naskórka prowadzą do negatywnych zmian, w tym: nadmiernej utraty wody oraz nasilonej suchości skóry. Ponadto, zaburzenia struktury skóry zwiększają wrażliwość na bodźce zewnętrzne oraz łatwe przenikanie czynników drażniących do głębszych partii skóry.

Pielęgnacja skóry z AZS – krem na atopowe zapalenie skóry

Skóra problematyczna wymaga specjalistycznej pielęgnacji, w tym stosowania specjalistycznych kosmetyków, takich jak choćby kremy na atopowe zapalenie skóry. Dobrej jakości krem na AZS tutaj dostępny przynosi skórze ukojenie oraz zmniejsza nasilenie oraz częstotliwość występowania dokuczliwych dolegliwości w postaci świądu. Co istotne, krem na atopowe zapalenie skóry powinien być stosowany również w okresie remisji choroby.