Pielęgnacja skóry z trądzikiem wymaga szczególnej uwagi. W jaki sposób dobierać kosmetyki, by poprawiały stan cery? Jak pozbyć się wyprysków raz na zawsze? Kiedy udać się do dermatologa, wykonać badania i wdrożyć odpowiednie leczenie?

Jaki skład ma krem na trądzik? Wszystko, co należy wiedzieć o właściwościach kosmetyków na wypryski

Krem nawilżający do cery trądzikowej to dobry sposób na to, by poprawić kondycję skóry. Produkt ten ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. W jego składzie najczęściej znaleźć można kwas hialuronowy, kwasy AHA i BHA, retinol, cynk i niacynamid. Warto też szukać kremów, które wzbogacone są w wyciągi roślinne oraz filtr SPF. Pozwoli to odżywić skórę i uchronić ją przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Warto zaznaczyć, że kremy na trądzik powinny posiadać właściwości nawilżające i lekką formułę. Tłusta i „ciężka” konsystencja zapycha pory i może znacznie pogorszyć kondycję skóry. Najlepszą opcją jest sięganie po produkty matujące.

krem nawilżający do cery trądzikowej z Cocolity

Co robić, kiedy trądzik pojawia się w wieku dojrzałym?

Choć trądzik zwykle sprowadza się do problemów nastoletnich, schorzenie to wcale nie jest rzadkie u osób dorosłych. Zwykle dotyczy ono kobiet, które narażone są na częstsze występowanie zaburzeń hormonalnych (m.in. dolegliwości ze strony tarczycy, ciąża itp.). Dość często trądzik pojawia się u pań po 25. roku życia. Taka sytuacja powinna zmusić do odwiedzenia lekarza, bowiem różnego rodzaju maści lub kremy nawilżające do cery trądzikowej mogą jedynie mieć działanie objawowe – a to zdecydowanie nie jest rozwiązaniem problemu. Trądzik może pojawić się także jako reakcja organizmu na alergie pokarmowe, dysbiozę jelitową lub inne choroby przewlekłe. Wizyta lekarska jest więc bardzo pożądana, kiedy wypryski zaczynają pojawiać się nagle i w sporych ilościach.

Należy podkreślić, że trądzik w wieku dojrzałym wcale nie musi oznaczać poważnych zmian chorobowych. Czasem wystarczy uzupełnić niedobory witamin i minerałów, by pozbyć się problemu.