Zdrowe i piękne włosy to znak rozpoznawczy wielu z nas, dlatego tak ważna jest dbałość o ich kondycję poprzez odpowiednią pielęgnację. Każdy włos jest jednak nieco inny, a szczególnie utrudnione zadanie mają posiadacze włosów kręconych, które z reguły trudniej jest ujarzmić oraz nadać im pożądaną formę. Często mają one tendencję do puszenia się i rozdwajania. Chcąc zatem prawidłowo zadbać o włosy kręcone, warto przedtem nieco więcej dowiedzieć się o ich prawidłowej pielęgnacji i poznać kosmetyki, których warto używać.

Czym powinny charakteryzować się kosmetyki do włosów kręconych?

Kosmetyki do włosów kręconych to nie tylko buteleczki z oznaczeniem „dla włosów kręconych”. Przede wszystkim, produkty te powinny zawierać składniki nawilżające, takie jak gliceryna, aloes czy olejki, które pomagają utrzymać włosy nawilżone i zapobiegać ich rozdwajaniu. Ponadto powinny również zawierać składniki zmiękczające, takie jak kolagen czy proteiny, które pomagają ułatwić rozczesywanie i układanie włosów. Dobrej jakości kosmetyki do kręconych włosów powinny również zawierać filtry UV, aby odpowiednio chronić włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Przed zakupem kosmetyku należy dokładnie przestudiować jego skład, aby wiedzieć, jakich składników należy unikać. Wśród nich znajdują się np. silikony czy alkohol, ponieważ składniki te mogą wysuszać włosy i zaburzać naturalny skład sebum na skórze głowy.

kosmetyk do kręconych włosów

Typy kosmetyków do włosów kręconych

Istnieje kilka różnych typów kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów kręconych, są to m.in.:

  • szampony – szampon do włosów kręconych powinien mieć delikatne działanie nawilżające;
  • odżywki do włosów – pomagają w układaniu i rozczesywaniu włosów;
  • sera – ułatwiają stylizację, a także zapewniają nawilżenie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi;
  • maski do włosów – powinny być bogate w składniki nawilżające i odżywcze;
  • kremy do stylizacji – przeznaczone do aplikacji na mokro lub na sucho, pozwalają na uzyskanie pożądanego kształtu włosów kręconych, a także ochronę przed wilgocią.